Strona główna   »   HAPPY BUS

HAPPY BUS

Przystanek HAPPY BUS to projekt, który wychodzi naprzeciw problemom dzieci z małych miejscowości i wsi. Wielu rodziców boryka się z problemami finansowymi, które powodują, że nie mogą zaspokoić podstawowych potrzeb swoich dzieci. Takim szczególnym okresem są wakacje.

Celem projektu jest zorganizowanie dzieciom, które nie mogą skorzystać z wypoczynku wakacyjnego i pozostają w domu, opieki połączonej z zabawą. Dla wielu z nich jedyną atrakcją a zarazem obowiązkiem jest pomoc rodzicom w pracach gospodarskich. Chcemy również zwrócić uwagę i na ten problem, ponieważ bardzo często dzieci ulegają wypadkom.

 

 

dj12 192   plagi  Obraz1 autobus_WWW Zuk_WWW pOLSKA_KOLAZ

 

Nasza akcja z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników. Od 2011 roku bawiło się z nami już ponad 4 tysiące dzieci. W bieżącym roku będzie cieszyć się z przygotowanych atrakcji ponad 1500 dzieci.

Jednym z głównych założeń jest wykorzystanie potencjału praktykantów – studentów z zagranicy, którzy przy zabawie mogą nauczyć się pracy z dziećmi,  jednocześnie poznając język polski i obyczaje. Ważną korzyścią dla bawiących się dzieci, prócz atrakcyjnego spędzenia czasu jest przebywanie z osobami anglojęzycznymi, nauka i osłuchanie się z językiem angielskim. Najczęściej jest to dla nich jedyna okazja do rozmowy z native speakerem. Od 2011 roku uczestniczyło w projekcie ponad 150 wolontariuszy z 26 krajów, tj.: Kambodża, USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Tajlandia, Rosja, Brazylia, Egipt, Austria, Ukraina, Estonia, Włochy, Indonezja, Pakistan, Rumunia, Turcja, Grecja i wiele innych. Dzieci przekonują się, że nauka języka angielskiego w szkole to nie tylko obowiązek wynikający z nauczania dodatkowego przedmiotu, który należy zaliczyć aby przejść do następnej klasy ale również nauka języka, który pomoże im w przyszłości nawiązywać kontakty i porozumiewać się z innymi.

W akcji wykorzystujemy „figlobus” – autobus przegubowy m-ki IKARUS, który pełni funkcję objazdowego  „placu zabaw” w okresie wakacyjnym. Jest to specjalnie przebudowany autobus, w którym dzieci spędzają mnóstwo czasu. Uzupełnieniem zabaw dla dzieci są zajęcia organizowane poza autobusem (gry i zabawy sportowe z piłką, badmintonem, „dmuchańce”, trampoliny, kule wodne etc). Towarzyszy nam również specjalny FIRE BUS – strażacki żuk, w którym każde dziecko czuje się jak prawdziwy bohater. W trakcie zabaw przygotowujemy dzieciom posiłki i zapewniamy napoje. Tradycją stał się dzień narodowy podczas którego wolontariusz przygotowuje tradycyjne potrawy swojego kraju. Na zakończenie dnia planujemy wspólne grillowanie lub ognisko. W trakcie „Przystanków” odbywają się również spotkania ze strażakami, policjantami i ratownikami medycznymi. Dzieci poznają zasady bezpieczeństwa oraz poznają potencjalne zagrożenia. Lekarze robią dzieciom przeglądy dla poprawienia standardów higieny i zdrowia oraz uczą zasad udzielania pierwszej pomocy. Program imprezy jest poważny, ale jego realizacja ma bardzo wesołą i beztroską oprawę. Wszystko co organizujemy jest dla dzieci dostępne za darmo. Nie pobieramy żadnych opłat ani nie prowadzimy zbiórek wśród rodziców podczas akcji. Dlatego tak ważne jest dla nas wsparcie Darczyńców i Sponsorów. Naszą akcję możesz wesprzeć TUTAJ

Na trasie Happy Busa znajdują się przystanki w małych miejscowościach i wsiach, które uzgadniamy z wójtami, sołtysami i nauczycielami małych szkół. Staramy się być tam, gdzie  dzieciom w wakacje brakuje zabawy i radości.

Nad akcją co roku obejmuje patronat honorowy Rzecznik Praw Dziecka, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa i inne osoby zaufania społecznego.

Chcemy pomóc dzieciom , liczymy też,  że przy okazji uda się ożywić i zaktywizować środowiska lokalne. Poprzez nasze działania chcemy  uczulić  dorosłych na potrzeby najmłodszych i pokazać jak niewielkimi środkami można  zorganizować zajęcia o dużym potencjale wychowawczym.

Więcej o poprzednich edycjach i genezie możesz znaleźć klikając ten link


Patronaty honorowe:

herb_lodzkie Wojewoda-Łódzki  RzecznikPrawDziecka

 


Patronaty medialne:

dziennik_lodzkilogo_radio_lodz Łącznik

 


Sponsorzy i partnerzy akcji 2015:

widmark Selgros_logotyp_new Profi_logo oustourcing-portal BŻ w Łodzi 2 AIESEC kula_wodna_logo_2 fundacja-Tesco-Dzieciom Lututow_Bank korona

 

demes_logo    questuslogo   logo_GRA_LECH   CALLIDA_logo BartoliniPopBawski IRSP

salenet-logo trampolinyWASA_NENG_Logo_RGBBARILLA

 

 

 


 

100_9897 100_0324 10476014_634817886613872_729452668930438836_n 100_2629

100_2670 DSC01950 DSC01594 IMG_7996 100_2468 100_1442 IMG-20150724-WA0046 IMG-20150724-WA0052 IMG-20150724-WA0092Partnerzy strategiczni