Nasi Ambasadorzy
Michał Leksiński
Zwiedził prawie 50 krajów świata. Wspinał się na 5 kontynentach. Kolekcjoner najwyższych skoków świata na bungee. Twórca charytatywnego projektu „7 Happy Summits” – Korony Ziemi dla Fundacji Happy Kids. Prywatnie miłośnik alpinizmu. Były iluzjonista. Manager projektu i rzecznik prasowy Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 17/18. Autor książki „Projekt: Wyprawa”.
Zawodowo związany z firmą CEC Government Relations. Z wykształcenia politolog, absolwent 5 kierunków studiów podyplomowych: psychologia społeczna (SWPS), psychologia motywacji (SWPS), Szkoła mistrzów pióra (Collegium Civitas), Strategiczny Wywiad Biznesowy (Akademia Koźmińskiego), London School of PR (ZFRP).
Michał po każdej swojej wyprawie odwiedza dzieci w każdym naszym domu. Pokazuje zdjęcia, filmiki, opowiada tak, że dzieci siedzą z otwartymi buziami, chłonąc każde słowo. Dzieje się tak dlatego, że po pierwsze Michał jest osobą o niesamowitej energii wewnętrznej, o niesamowitej charyzmie, ale po drugie dlatego, że robi rzeczy, które pokazują, że można, że my możemy. My, czyli ci, którzy są na tym spotkaniu, a często są to dzieci, które nie wyjechały poza granicę miasta, w którym się urodziły.
Pokazuje, że pokonywanie szczytów, czy to będzie Mount Everest, czy szczyt w postaci skończenia szkoły, jest czymś osiągalnym wtedy, kiedy tego naprawdę chcemy i kiedy włożymy w to trochę wysiłku. Idea jest też taka, że warto zdobyć szczyt również dlatego, że widząc górę, widząc przeszkodę, nie widzimy, co jest za nią. Jednak kiedy wejdziemy na szczyt i zobaczymy, co jest dalej, to okazuje się, że dalej z reguły jest piękny widok. Dlatego warto zdobywać te szczyty, warto pokonywać bariery. Cały czas zmierzamy ku lepszej przyszłości. Wysiłek włożony w to, co Michał robi, ma dużo głębszy sens, czyli też przesłanie dla naszych wychowanków. To jest niesamowite.
Fragment rozmowy prezesa Fundacji Aleksandra Kartasińskiego z redaktor Anetą Olender w Na.Temat.pl (30.12.2021)
Aleksandra Wiśniewska
Pracowniczka humanitarna, niosąca pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie. Pracę humanitarną zaczynała od zabezpieczania tonących łodzi uchodźców na Morzu Śródziemnym i prowadzenia schroniska dla rodzin w obozie Moria w Grecji.
Następnie prowadziła badania w obozach we Francji, informujące apel o przyjęcie samotnych dzieci syryjskich do Wielkiej Brytanii. W ramach ONZ, pracowała dla UNDP w Turcji oraz dla UNDP-UNHCR Joint Secretariat nad wojną w Syrii. Podczas Bitwy o Mosul w Iraku wspierała prowadzenie obozu dla 70 tys. osób przesiedlonych w wyniku walk. W 2019 roku członek sztabu wyborczego Janiny Ochojskiej do Parlamentu Europejskiego. Była Szefowa Misji Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) w Jemenie, od 2019 do maja 2021 prowadząca zespół odpowiadający na największy obecnie kryzys humanitarny na świecie.
Od wybuchu pandemii misja rozpoczęła pierwsze bezpośrednie działania medyczne PAH, prowadząc 7 klinik zdrowia, w 3 w rejonach przy najbardziej aktywnej linii frontu w Jemenie Południowym, poprzez projekty medyczne i wodno-sanitarne pomagając w sumie 200 tys. osób w potrzebie.
Z wykształcenia politolog, Bachelor of Science in Politics & Philosophy na London School of Economics and Political Science (LSE) oraz Master of Public Policy (MPP) na Blavatnik School of Government Uniwersytetu Oksfordzkiego. Laureatka nagrody KARSKI2020 Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego za służbę na rzecz innych podczas pandemii, Green Hero 2021 BNP Paribas & UN Global Compact za “niezłomność w działaniach na rzecz praw człowieka”; oraz nagrody Forbes Polska i McKinsey & Company „25 przed 25″ 2018 dla najzdolniejszych młodych Polaków w kategorii Działalność Społeczna.