Strona główna   »   Aktualnoścititle_li=Happy Bus   »   Kilka słów o Happy Bus 2019

Kilka słów o Happy Bus 2019

Happy Bus 2019-kompres
Happy Bus to wakacyjna akcja naszej Fundacji.
W 2019 roku odbędzie się jej dziewiąta edycja. Kierowana jest do dzieci mieszkających na wsi, które nie mają możliwości wyjechać na wakacje.
Partnerem strategicznym akcji jest Pepco.  Dzięki wsparciu tej firmy w tym roku udało nam się zakupić i wyremontować piętrowy autobus z Wielkiej Brytanii.

 

dwa-autobusy

 

Celem projektu jest zorganizowanie dzieciom opieki połączonej z zabawą. Wykorzystywane są w tym celu autobusy pełniące funkcję objazdowych placów zabaw: przegubowy Ikarus oraz angielski piętrus.
Uzupełnieniem zabaw dla dzieci są zajęcia organizowane poza autobusem: zabawa na dmuchańcach i trampolinach, kącik plastyczny, malowanie buziek, plecenie warkoczyków. Organizujemy zawody sportowe, turnieje piłki nożnej i siatkowej.

 

Snapchat-8927129 33600834_1816083998430286_3872525191917600768_n

Dzieci uczą się języka angielskiego od Wolontariuszy z zagranicy oraz uczestniczą
w warsztatach, w których  Wolontariusze opowiadają o swoich krajach, obyczajach, odmienności kulturowej. Edukujemy również dzieci w kwestii bezpieczeństwa, starając się zmniejszać w ten sposób ilość wypadków na wsiach z udziałem dzieci.

Snapchat-3213725

W  tym roku wytypowane będą dwie oddzielne trasy, w które pojadą dwa wspomniane autobusy. Ikarusowi będzie towarzyszył „Klockobus” – strażacki bus przerobiony na salę zabaw z klockami edukacyjnymi.
 Swoim zasięgiem planujemy objąć 10.000 dzieci wraz z ich rodzicami i starszymi członkami rodzin. Tegoroczny zasięg jest dużym przedsięwzięciem i sporym wyzwaniem, ponieważ do tej pory bawiliśmy się z 4 500 dzieci.

 

Trasa Happy Bus 2019-kompres

Udział dzieci w akcji jest całkowicie bezpłatny. Zapewniamy im napoje i przekąski.
Opiekę nad dziećmi będzie sprawować grupa 50 Wolontariuszy. 25 to starsi Wychowankowie Rodzinnych Domów Dziecka, które prowadzi Fundacja Happy Kids. 25 osób to Wolontariusze z zagranicy, z takich krajów jak: Turcja, Indonezja, Indie, Maroko, Grecja, Egipt, Rosja, Algieria, Pakistan, Włochy.

 

IMG_0448

Tematem przewodnim tegorocznej akcji Happy Bus 2019 będzie hasło „Dzieci mają głos”. Podczas  każdego przystanku zostanie stworzone forum dzieci, gdzie będziemy je zachęcać do zabrania głosu w kilku obszarach tematycznych: marzenia, zmieniające się otoczenie społeczne, budowanie wspólnoty praw dziecka, pasje, zainteresowania. Napisany zostanie Letni Manifest Dzieci, ukazujący obecną rzeczywistość dzieci funkcjonujących
w małych społecznościach. Manifest będzie złożony na ręce przedstawicieli lokalnej społeczności.

 

Happy Bus Zapolice 2018-031 IMG_20190601_180100
Główne cele akcji Happy Bus:
 1. Poszerzenie dostępu do różnorodnych form spędzania czasu wolnego – kształtowanie umiejętności rekreacji i zabawy
 2. Rozwój umiejętności językowych – inspirowanie do rozwoju językowego – uświadomienie znaczenia znajomości języków obcych – podkreślenie korzyści płynących z wymiany myśli
  i doświadczeń
 3. Rozwój kreatywności – rozwój kreatywności poprzez uczestniczenie w animowanych grach – wskazywanie źródeł rozwoju osobistego – inspirowanie do poszukiwania dróg rozwoju, poznawania świata
 4. Rozwój sprawczości – podniesienie poczucia własnej wartości i sprawczości – nauczenie dziecka poczucia podmiotowości poprzez branie pod uwagę wyrażanej przez nie opinii – uświadomienie praw dzieci do dochodzenia swoich racji
 5. Współpraca z lokalnym środowiskiem, ich integracja wokół ciekawego projektu społecznego
 6. Szerzenie idei wolontariatu
 7. Odciążenie rodziców pochłoniętych sezonowymi pracami w polu i gospodarstwie
 8. Poznanie innych kultur, obalanie mitów i stereotypów wynikających z ich nieznajomości
 9. Promocja sportu, zdrowia oraz kultury w środowiskach wiejskich
 10. Zmniejszenie ilość wypadków z udziałem dzieci na wsi, ich edukacja w zakresie bezpieczeństwa

 

2 autobusy 2 trasy 9 edycja 24 przystanki 50 wolontariuszy 10 000 dzieci-kompres

 

 

Jedna odpowiedź do “Kilka słów o Happy Bus 2019”Partnerzy strategiczni